História a pôvod maté je úzko späté s krajinami Latinskej Ameriky. Zelené zlato Indiánov sa získava z listov vždy zeleného kríka maté a ponúka sa zelené aj pražené. Tento čajový nápoj zažíva v posledných rokoch svoju renesanciu najmä v Európe ako diéta na chudnutie. Prirodzene potláča pocity hladu a smädu. Maté obsahuje kofeín.
Rovnako ako čierny alebo zelený čaj, aj maté sa zberá a suší. Jeho sila je určená dobou lúhovania. Kratší čas lúhovania znamená silnejší, stimulujúci účinok, menej výraznú chuť.
V Južnej Amerike sa Maté pije z Cuia (kalabasa). Táto originálna nádoba vyrobená z tekvicových šupiek je do 2/3 naplnená čajom maté a potom opatrne doplnená studenou alebo mierne teplou vodou.
Na prvé lúhovanie sa nikdy nepoužíva vriaca voda. Po prvej infúzii sa cuia nechá niekoľko minút odležať, pred náustkom sa do cuia vloží Bombilla (nasávacia hadička), uzavretá palcom, a infúzia sa odsaje a vypľuje. Prvý nálev sa nikdy nepije, pretože je príliš horký.
Po tomto postupe sa Cuia opäť naplní horúcou vodou. Po vypití čaju maté odovzdáte cuia podľa starodávnej tradície Gauchov hosťom . Bombilla sa nesmie používať na miešanie čaju.