Na rozdiel od väčšiny iných oblastí pestovania kávy v Indonézii, ako je Java a Sumatra, nebolo preukázané, že Holanďania začali s pestovaním kávy na Bali. Pestovanie na Bali sa dátuje od začiatku 20.storočia a je potvrdené, že s ním kávy začali obhcodníci z Lomboku.
Rýchlo sa ukázalo, že bohatá sopečná pôda a podnebie v regióne Kintamani je ideálne pre pestovanie kávy a rýchlo sa šírilo.
Zo začiatku začali s pestovaním odrody robusta, ktorá je odolná voči chorobám a má vysoký obsah kofeínu. Táto odroda sa na Bali pestuje doteraz. Pre významnú časť pestovateľov kávy na Bali sa však rozhodujúcou odrodou stáva arabika, ktorá má chuťovo plnšie telo, má nižšiu aciditu než robusta a predáva sa na svetových trhoch za podstatne vyššie ceny. To sú hlavné dôvody prečo je pestovanie kávy na Bali odrody arabika v súčasnosti dominujúce.
Región Kintamani v severnej východnej časti Bali je hlavnou pestovateľskou oblasťou kávy.
V roku 2008 získala káva arabika oficiálne certifikáciu zemepisného označenia (GI). Certifikačná certifikácia potvrdzuje určité štandardy kvality. Zvláštnosťou pre pestovanie kávy na Bali je, že väčšina pestovateľov je organizovaná vo Subak Abians. Subak je organizácia, keď pestovatelia toho istého produktu sa spájajú a spolupracujú pri riešení technických, sociálnych q náboženských aspektov, ktoré súvisia s poľnohospodárstvom.
V Subak sa uplatňuje filozofia Tri Hita Karana, ktorá sa zameriava na udržanie harmónie a rovnovahý medzi človekom a Bohom, človekom a človekom a medzi človekom a životným prostredím. Tento filozofiký a životný koncept, ktorý dobre lkoreluje s dnes už známymi pojmami ako Fairtrade a ekologická výroba, pričom sa ich princípy uplatňovali na Bali už dávno predtým, než sa tieto pojmy vôbec objavili.
Chuť a charakter kávy z Bali
Základnou odlišnosťou spracovania kávy na Bali v porovnaní s ostatnými indonézskymi kávami je metóda spracovania. Mokré spracovanie je tradičný spôsob spracovania kávy na Bali, zatiaľ čo suché spracovanie je najbežnejšou metódou na ostatných indonézskych ostrovoch. Pri mokrom spracovaní kávových zrń je obal odstraňovaný ešte pre sušením v porovnaní so suchým procesom, kedy sa kávové zrná sušia celé.
Kávový majster Rodney Glick charakterizoval kávu z Bali takto:
"Mokrým procesom spracované kávové zrná z Bali sú omnoho výraznejšie než iné kávy z indonézskych ostrovov a preto je ich ťažké porovnávať. Káva z Bali má podobný ovocný tón, ktorý nájdeme kávach pochádzajúcich z v Javy, Timoru a Flores, ale len málo je podobná káve zo Sulawesi či Sumatry (s výnimkou vzácnych prípadov spracovania kávy mokrým procesom z týchto regiónov). "